Mestská vínotéka
Pezinok, Radničné námestie 9Home.htmlshapeimage_4_link_0

Autorské práva Mestská vínotéka Pezinok 2009, webmaster: webmaster@vinoteka-pezinok.sk,

Tradícia otvárania viechy

Obnovíme tradíciu otvárania viechy?

Zväzok čečiny na palici upevnenej nad bránou vinohradníckeho domu  bol  symbolom vyloženia  viechy. V tomto dome  by Vám  kedysi naliali dobrého vína z poslednej úrody a ponúkli Vás  pagáčikom, hriankami, alebo dokonca špecialitami z nedávnej zabíjačky. Každý vinohradník dostal  na niekoľko dní v roku príležitosť čiastočne speňažiť svoju celoročnú prácu a na viechu sa  pripravil podľa svojich možností. V jednom dome privítali hostí v  parádnej izbe, v druhom  ich usadili v kuchyni, inde pod pitvor , alebo v lete na dvore pod longoš. Posedelo sa pri poháriku vína, zaspievalo pri harmonike, podebatovalo o každodenných problémoch .Bola to pekná tradícia, ktorá však v druhej polovici minulého storočia zanikla  spolu so zánikom súkromného hospodárenia.

Po niekoľkých desaťročiach  sa tok života  opäť pootočil
a my tu máme zasa v oblasti vinárstva možnosť sledovať, ako sa rozrastá  spoločenstvo malých i väčších  vinárov.

Ale čo so starými tradíciami? Nestálo by za to oprášiť  význam slova „viecha„ aby si pamätníci  zaspomínali 
a mladý sa niečo nové dozvedeli ?

V posledných dvoch mesiacoch minulého roku sa o to pokúsila Mestská vinotéka. Väčšina  ľudí nechápala podstatu a význam tohto označenie. Ale tí, čo prišli sa dozvedeli  viac, ochutnali vínko, aj domáce špeciality.

Samozrejme , že v dobe presýtenej rôznorodými gastronomickými zariadeniami nebude ľahké presvedčiť
a zaujať, ale v  začatom treba pokračovať. Preto chce aj v tomto roku   Mestská vinotéka  otvárať viechu  vždy posledný týždeň v  mesiaci . Presné informácie nájdete včas na dverách vinotéky, na letákoch v Informačnom centre, alebo na stránke  www.vinotéka-pezinok.sk .

Veríme, že pokus o renesanciu tejto tradície sa nám podarí  a osloví aj ostatných  vinárov, aby sme spoločne oprášili staré , dobré zvyky našich vinárskych predkov.

Podmienky vstupu        Partneri        Odporúčané linky         O nás        Aktuality        Ponuka        Cenník        Zaujímavosti        Kontakt