Mestská vínotéka
Pezinok, Radničné námestie 9Home.htmlshapeimage_4_link_0

O nás / História vínotéky

Mestská vinotéka v Pezinku sa nachádza v štýlových pivničných priestoroch  starej Krušičovskej kúrie  zo
14. storočia. V súvislosti s vínom sa prvýkrát  spomína
v 17. storočí, kedy sa majiteľom kúrie stal kráľ Matej II.. V kráľovskom privilégiu z tohto obdobia sa uvádza, že kráľ mal  celoročné prednostné právo predávať prostredníctvom svojho zmocnenca víno práve v priestoroch tejto kúrie, s výnimkou obdobia, keď bola otvorená mestská viecha.

Väčšiu časť minulého storočia  sa udržiaval trend  príliš neosobných, veľkých vinárskych podnikov. Až  posledné desaťročie poskytuje priestor na „renesanciu „ toho, čo tu kedysi bolo a prosperovalo – menšie vinárske  firmy, ktoré  už dnes  začínajú  dávať vinohradníctvu a vinárstvu osobitý  punc, zohľadňujúci na jednej strane historický odkaz a charakter regiónu, ale súčasne na strane druhej požiadavky a trendy dneška.

Preto sa mesto Pezinok , ako prirodzené centrum Malokarpatskej vinohradníckej oblasti rozhodlo znova sprístupniť priestory tejto krásnej historickej pivnice a dať tak možnosť  väčším i menším vinárom prezentovať svoju produkciu počas celého roka  prostredníctvom svojho „zmocnenca „.

Autorské práva Mestská vínotéka Pezinok 2009, webmaster: webmaster@vinoteka-pezinok.sk

Fotogaléria

Podmienky vstupu        Partneri        Odporúčané linky         O nás        Aktuality        Ponuka        Cenník        Zaujímavosti        Kontakt